21. 7. 2022

Stojíte v práci dlouho na nohou? Pak to může souviset s nadváhou, podváhou i dlouhodobou vyčerpaností.

Jinými slovy, vyvarujte se dlouhodobým chybám, o kterých nemusíte ani vědět:

S Kami se známe cca 30 let a spojuje nás v začátku láska k házené⛹️‍♂️, později k práci, k jídlu a vůbec život.

Do cca 40 let jsme byli obě v mnoha věcech docela extrémistky. Mě to už opustilo a Kami občas ještě do nedávna "ujížděla" v extrémních horských závodech a také v práci. Kami je za 27 let praxe velmi zkušená a vyhledávaná kadeřnice. To obnáší, že musí hodně stát na nohou. Z mého pohledu takto nohy dlouhodobě velmi přetěžuje. Jde si na to sice zvyknout a člověk to pak už ani nevnímá nicméně spolu s extrémními závody se toto postupně podepsalo na jejím zdraví (měla problémy se zády a má po operaci kolene). Současně to stejné platí pro hlavu - mentál, protože vyslechnout si x zákaznic denně je velmi energeticky náročné stejně tak, jako vybitá baterka na telefonu což se dost podepisuje na jejím častém vyčerpání, na těle a v poslední době i na váze.

Do toho její základ silnějšího sangvinika nepodporuje lepší celkovou rovnováhu, kdy chybí nějaký zdravý režim a vlastní zdravé hranice v rovnováze práce a sportu (výdej) a správného jídla a odpočinku (příjem).

Co se týká mě, ráda si věnuji při cvičení sólo čas nicméně občas mám ráda i změnu, takže jsem Kami nabídla společný kruhový trénink. A teď už k věci co jsem při režimu Kami zjistila a co pro vás může být inspirací i varováním.

Nastavila jsem jednotlivé cviky v kruhovém tréninku a když jsem je Kami ukazovala a zkoušela je po mě, zjistila jsem, že její technika neni vůbec dobrá a navíc, že, některé cviky na horní část těla vůbec dělat nemůže. Proč? 27 letý vliv její práce, kdy vzhledem k tomu, že má jako kadeřnice ruce při úpravě vlasů stále před sebou, je v prsou hodně zkrácená, by nedělala určité cviky správně technicky čímž by si spíše ubližovala.

V minulosti Kami cvičila ve fitku pravidelně s trenérkou, která ji opravovala a kontrolovala což je v pořádku. Bohužel se Kami tyto správné důležité pohybové návyky nenaučila dodržovat dále i samostatně. Po té Kami cvičení přerušila a nedávno - aktuálně asi měsíc cvičí s kettlebelly ve skupině více lidí s trenérem což je sice dobře nicméně má to také nevýhodu, protože ve skupině trenér většinou nemá možnost techniku u cvičících moc hlídat. Tím chci řícI, pokud se nenaučíte technicky správně cvičit sami, SAMOSTATNÉ DLOUHODOBĚJŠÍ CVIČENÍ SPÍŠE NEDOPORUČUJI!

Dané chyby se pak můžou na zdraví projevit x měsíců i let po té jako blokace různých segmentů páťeře a jiných částí těla a může tím být člověk v životě i práci zásadně negativně omezený. Na začátku tréninku jsme si s Kami tedy projeli základy v postavení těla, než vůbec chytne nějakou činku do ruky a zdůraznila jsem, že zatím stačí, aby si hlídala hlavně postavení ramen a beder. Ono samotné cvičení se zátěží nebo vlastním tělem je pak druhořadé, než si po x týdnů zafixuje tento správný návyk a začne ho dělat automaticky, aby nejvíce ochránila to NEJDŮLEŽITĚJŠÍ - SVOJI PÁTEŘ A SOUČASNĚ S TÍM PŘI JAKÉMKOLIV POSTOJI DRŽELA I ZPEVNĚNÝ STŘED TĚLA COŽ NEJEN, ŽE ZVÝŠÍ SÍLU, ALE SOUČASNĚ PODPOŘÍ I EFEKTIVNĚJŠÍ REDUKCI TUKU A PEVNÉ PLOCHÉ BŘICHO.

Kamči jsem dále vzhledem ke zmiňovanému stálému přetížení na nohy v práci zásadně nedoporučila jakékoliv cvičení na nohy se zátěží kromě vlastního těla. Pokud by totiž Kami nohy posilovala navíc se zátěží činek nebo dlouhé činky apod., pak by se to negativně opět odrazilo na jejím zdraví ještě více vyčerpaným tělem a díky tomu, že jídlo nemá zatím také správně nastavené nebo vyřešené, přibrala by s největší pravděpodobností ještě více na tuku a svaly by spíše ztratila čímž by se zvýšila vyčerpání oslabením těla a mohla by ztratit i na imunitě i když by se fyzicky po cvičení cítila dobře.

Jinými slovy, člověk se po cvičení může cítit dlouho skvěle nicméně tělo může naopak krůček po krůčku "huntovat" (oslabovat se což je projevuje vyčerpaností, ztrácet imunitu a nabírat tuk). A co proti tomuto doporučuji❓Rozhodně se VŽDYCKY NA ZAČÁTEK JAKÉKOLIV ZMĚNY (ve cvičení, jídle apod.) předem změrit na kvalitních měřících přístrojích. My máme lékařský přístroj InBody 230 (tělesná a mentální analýza). Informace skrz analýzu na začátku změny a v jejím průběhu s jistotou řeknou, jestli je tento způsob změny v pořádku nebo naopak nebo jestli je dobré udělat ještě nějakou změnu, aby byl výsledný EFEKT ZDRAVÝ A UDRŽITELNÝ a ne jen krátkodobý.

Na závěr shrnutí jak se vyvarovat dlouhodobým chybám a současně, jak se správně inspirovat pro ty, co v práci velmi zatěžují svoje nohy (časté stání), cítí se vyčerpaní a s nadváhou nebo podváhou:

1. Snažte se v práci maximálně si na nohy ulevovat a pokud můžete, sedněte si, kdykoliv můžete alespoň na chvilku.

2. Než uděláte jakoukoliv změnu v jídle nebo cvičení, nechte si udělat tělesnou analýzu na nějakém typu přístroje InBody (170, 270, 230 apod.) což je velmi důležité pro zjištění výchozího stavu. Jinými slovy dělat jakoukoliv změnu bez počáteční analýzy je velká chyba!

3. Další měření doporučuji klidně už za 14 dní čímž zjistíte, jak na danou změnu reaguje tělo, díky tomu neuděláte zbytečně chyby a neztratíte tím drahocenný čas a zdraví a navíc každý zkušenější odborník by vám s doplněním dalších informací měl říci, jestli tam vidí do budoucna nějaké zásadní chyby nebo co byste mohli případně ještě vylepšit nebo upravit.

4. Buďte chytří a pokud chcete změnu udržitelně (ne krátkodobě), vždy sebe řešte komplexně, tzn. současně jídlo, pohyb i hlavu - hlava to vede.

5. Nezapomínejte, že čím jsme starší (od cca 40 roku věku), tím tělo potřebuje pro zachování co nejlepšího zdraví lepší péči a starost a extrémně tělo už moc nezatěžovat. V opačném případě se to později může velmi negativně projevovat nadměrným vyčerpáním, nadváhou nebo podváhou, sníženou imunitou - častější a náročnější nemocí a různými bolestmi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související příspěvky

Copyright © Petra Hartová. Všechna práva vyhrazena.
Proudly designed with AIDAstudio.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram